Read Time:1 Minute, 38 Second

Click Fraud, tıklama sahtekarlığı (dolandırıcılığı)  anlamına gelmektedir. Bir dolandırıcılık yöntemi olan Click Fraud, sitelerdeki reklamların reel kullanıcılar tarafından tıklanmaması veya birtakım yöntemler ile sitedeki reklam kodlarının değiştirilmesi ile gerçekleşir.

Click Fraud Nelerdir?

Click Fraud yasalarda dolandırıcılık olarak yer edinmiş reklam servislerini haksız hasılat elde etmek için kandırılması ile ortaya çıkmıştır. En oldukca manipüle edilen reklam türü CPC(Tıklama Başı Maliyet) dir. CPC’nin bu kadar manipülasyona uğramasının nedeni bu işlemi yapmak için insanlara gerek duyulmadan yapılabilmesidir. Muayyen yazılımlar ile bot haline getirilmiş sistemler sitelerde gezinme yapıyor ve reklamlara tıklıyor. Click Fraud’dan etkilenmeyen oldukça az bir reklam türü vardır bir tek Adsense bu işlemin önüne geçmek için elinden geleni yapıyor.

Click Fraud’dan ne şekilde mi Korunuruz?

Click Fraud çıkış noktası devamlı IP adresi değiştirerek reklamlara tıklama ile başlasada şu an bu metot dolandırıcılar desteği ile önemli bir şekilde gelişmiştir. İlk olarak sitenize eklediğiniz eklentilere dikkat etmelisiniz. Sitenize eklediğiniz eklentiler reklam kodlarını kendisinin reklam kodları ile değiştirir ise hasılatınız yazılım korsanlarına akacaktır. Bir tek sitenize eklediğiniz reklam kodları ile kalmıyor Tarayıcınıza eklediğiniz eklentilerde bile bu tür sahtekarlıklar olabiliyor girdiğiniz sitelerdeki reklamları otomatik olarak kendi reklamaları ile değiştirdiği için ayrım etmeniz gayri mümkün hale geliyor. Kullanıcı açısından bu bir sorun teşkil etmesede site sahiplerine büyük zararlar veriyor. Click Fraud’dan korunmak için gelişmiş reklam servislerini kullanmanızı öneririz Google bu işlemi önlemek için büyük önlemler alıyor. Veri toplama yeteneği yüksek olduğu için feyk tıklamaları algılıyor ve saldırı altında olsanız bile sizi koruyor. Şayet bu işlemi sizin yaptığınızı anlar ise hesabınız sonsuza kadar kapatılacağını unutmayın.

Click Fraud Çiftlikleri

Bunu bir iş olarak karar veren bir oldukça insan özellikle Hindistan bölgesinde Tıklama Çiftlikleri kurarak yüzlerce insanı işe alıp firmalardan gelen işleri kabul ediyorlar. Yazılım Dünyasının önemli bir sorunu olan Click Fraud bir tek reklam alanında kalmıyor Hindistandaki şirketler aracılığı ile satışı yapılacak bir sisteme asılsız üyelikler kazandırıyorlar. Bu metot ile sistemlerin satış değeri artıyor. Kullanılmaması gereksinim duyulan bir metot olsada insanlar bayağı paranın peşinde olduğu için bu tip işlemlere maalesef maruz alıyoruz.

2 0
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles