Read Time:1 Minute, 20 Second

Amerikalı Güvenlik firması Kryptowire Ucuz telefonlar ve bunların güvenlik sorunları ile alakalı bir rapor gösterildi. Listede bakın kimler var?

Akıllı telefon pazarında emniyet ile alakalı ciddi problemler olmaya başladı. Bunun en büyük nedeni ise takdir edeceğiniz suretiyle parlak zeka android telefonlarımızın hayatımızın en büyük parçası haline gelmesi. Bugün fena niyetli bir fert sizin cep telefonunuzu eline geçirse her bilgiye ulaşabilir. Banka bilgilerinden tutun da eşiniz ve sevgiliniz ile olan yazışmalara her türlü bilgiye kadar birçok şeyi öğrenebilir ve bu tarz şeyleri size karşı kullanabilir. Parmak izinizden yüzünüzün en ince ayrıntısına ulaşabilir. Otaya çıkan araştırmaya göre Ucuz telefonlar ile alakalı bir rapor gösterildi.

Amerikalı emniyet şirketi Kryptowire, her yıl Android işletim sistemine haiz parlak zeka telefonlardaki uygulamalar hakkındaki bir rapor yayınlıyor. Bu rapor Amerika İç Emniyet Bakanlığı tarafınca da destekleniyor. Bu rapor ile beraber hepimizi ilgilendiren çok ilgi çekici bilgiler paylaşıldı.

Yayınlanan raporda, uzmanlar fena amaçlı yazılımın kullanabileceği tespit edilen ve cılız noktaları olan 146 tatbik buldu. Bu uygulamalardan bazı düşük bütçeli telefonlara evvelde yükleniş olarak gelmektedir. Bu uygulamalar kullanıcının izni olmadan dahili mikrofonu gizlice dinleme, tek taraflı erişim izinlerini değişiklik yapma ve gizlice üreticiye veri iktibas imkanı sunuyor.

29 Değişik üreticinin parlak zeka telefonlarında da benzer emniyet açıkları bulunmuş oldu. Liste, Cubot ve Doogee Şeklinde nispeten meçhul markaların yanı sıra Sony, Samsung ve Xiaomi Gibi elit şirketleri de yer ediniyor.

Kryptowire CEO’su Angelos Stavrou, Google’ın Android ekosisteminin bir parçası olan ürünlerdeki yazılımlar için kod ve satıcı sorumluluğunun daha detaylı bir analizini gerektirebileceğini belirtti.

Bizse bu mevzuda şunu diyoruz; üreticiler neyi evvel yüklediklerine dikkat etmeliler. Bir süredir evvelde yüklenmiş uygulamaların kaldırılma mevzusuna tekrar dönülmesi gerektiğine inanıyoruz.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles